Pytania o korzyści i szkody związane z pieczywem razowym nie słabną. Wśród konsumentów panuje opinia, że użyteczność produktu jest nieco przesadzona. A jego niezaprzeczalne zalety w porównaniu z tradycyjnym chlebem są niczym innym jak tylko chwytem marketingowym.
Skład mąki pszennej pełnoziarnistej
Główną różnicą między mąką razową a mąką z pełnego przemiału jest sposób jej mielenia. Ziarno jest mielone jednorazowo, bez odsiewania otrąb, kiełków. Cząsteczki te nie wpływają na proces pieczenia, ale zachowują właściwości użytkowe produktu. Większość witamin, mikroelementów i kwasów organicznych jest zawarta w łupinach ziarna.
O korzyściach płynących ze spożywania chleba razowego decyduje jego skład: włókna pokarmowe (błonnik); kwasy tłuszczowe; składniki mineralne — mangan, żelazo, witaminy z grupy B i E.
Produkt ma wartość kaloryczną 298 kcal, czyli 19% dziennego spożycia dla osoby dorosłej. Wartość dietetyczna – 11,5 g białka, 2,2 g tłuszczu i 55,8 g węglowodanów.
Mąka razowa może być zrobiona z pszenicy, żyta lub ryżu. Cząstki są nierównej wielkości, co nadaje im kruchą strukturę. Posiada też chleb razowy właściwości organoleptyczne. Ma przyjemny, kwaśny aromat i umiarkowanie bogaty smak. Jeśli aromat chleba jest ostry, oznacza to naruszenie procesu pieczenia. Gotowy chleb ma żółty lub brązowy odcień, w zależności od rodzaju mąki.
Korzyści zdrowotne płynące z chleba razowego
O tym, jak zdrowy dla organizmu jest chleb razowy, decyduje obecność jego głównego składnika — błonnika. Wysoka zawartość błonnika pokarmowego ma korzystny wpływ na przewód pokarmowy, a tym samym poprawia wchłanianie wszystkich składników odżywczych.
Pierwiastek ten nie ulega trawieniu i jest wydalany w postaci niezmienionej, w sposób naturalny. Błonnik sprawia, że jelita pracują, poprawia perystaltykę i motorykę. Błonnik, przechodząc przez różne części przewodu pokarmowego, aktywnie zbiera i usuwa toksyny, nieświeże złogi i kamienie. Naturalnie oczyszczone jelito jest w stanie lepiej wchłaniać witaminy, minerały i inne substancje.