Wielu terapeutów wie, jak trudno leczy się u pacjentów wszelkie nerwice, lękowe stany, jak ciężko jest wyleczyć uzależnienie do alkoholu lub hazardu. Jak mozolna jest praca z pacjentami zmagającymi się z bulimią, anoreksją i innymi zaburzeniami. Jedną z metod leczenia chorej psychiki jest…hipnoza.
Tajemnicza hipnoza
Wielu ludziom hipnoza kojarzy się nie z wiedzą, nauką, metoda leczenia, lecz z… rozrywką. Słowo to zazwyczaj przywołuje obraz ze starych filmów: oto trwa przedstawienie, hipnotyzer wzywa na scenę kolejne osoby z widowni, wprowadza je w trans czy sen hipnotyczny i każe im wykonywać różne czynności- śpiewać, tańczyć. Każe słyszeć i widzieć nieistniejące rzeczy. Wszystko oczywiście ku uciesze i zabawie publiczności. Obecnie próżno byłoby szukać takich hipnotyzerskich popisów. Współcześni hipnotyzerzy stosują tę metodę nie dla rozrywki, lecz po to, aby leczyć.
Leczenie hipnozą?
Z pewnością wielu ludzi żyjących w XXI wieku zastanawia się, jak hipnoza może leczyć i na czym polega ta tajemnicza i magiczna metoda. Sami hipnoterapeuci definiują hipnozę jako stan bardzo podobny do snu wywołany przez hipnoterapeutę u pacjenta za sprawą sugestii. I nie ma w tym żadnej magii lub nadprzyrodzonych umiejętności hipnotyzującego. A co można wyleczyć?
Przede wszystkim hipnoza stosowana jest w leczeniu wszelkich osób uzależnionych: alkoholików, narkomanów czy nałogowych palaczy. Stosowana jest także w uzdrawianiu pacjentów cierpiących na dolegliwości wynikające z pędu współczesnego życia. Są to: stres, bezsenność, stany lękowe, depresja. Przydatna jest również hipnoza w leczeniu zaburzeń odżywiania: anoreksji, bulimii i innych. Dobre rezultaty osiągają także hipnoterapeuci leczący u pacjentów traumy (np. z dzieciństwa), które tkwią gdzieś głęboko i nie można dać sobie z nimi rady.
Nie tylko leczenie
Oprócz leczenia poważnych schorzeń i zaburzeń psychicznych hipnoza może pomóc np. osobom z nadwagą w odchudzaniu. Podobno już po kilku sesjach efekty są zadowalające. Ciekawostką może być także fakt, że hipnoza sprawdza się także podczas porodu. Rodząca kobieta w stanie hipnozy czuje się zrelaksowana i nie odczuwa prawie bólu. A hipnoporody cieszą się na świecie coraz większą popularnością. Warto zatem nie odkładać hipnozy do lamusa i zgłębić wiedzę o tym, jak hipnoza może leczyć i jak może pomóc w innych stresujących sytuacjach.