Prowadzenie zdrowego, aktywnego stylu życia jest coraz bardziej popularne. Polacy częściej niż kiedykolwiek doceniają zdrowotne korzyści, które idą w parze z aktywnością fizyczną i właściwym odżywianiem. Niestety, wciąż wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z odchudzaniem w niewłaściwy sposób. Oto 4 błędy, które najczęściej popełniamy podczas odchudzania!
1. Zbyt niska ilość kalorii
Jeszcze kilkanaście lat temu wielu dietetyków zalecało diety bazujące na bardzo niewielkiej liczbie spożywanych kalorii. Zbyt mała ilość pożywienia sprawia, że nie dostarczamy do organizmu wymaganej ilości witamin i minerałów. Choć kilka dni postu z pewnością nie zaszkodzi, długotrwałe odchudzanie rygorystycznymi dietami może skutkować niedoborami witamin i minerałów, wypadaniem włosów, a nawet problemami hormonalnymi.
2. Unikanie tłuszczu w diecie
Tłuszcz jest bardzo kaloryczny, a jego duża ilość w diecie prowadzi do problemów z wagą i chorób układu krwionośnego. Równocześnie racjonalne ilości tłuszczu roślinnego lub zwierzęcego są niezbędne dla prawidłowej pracy układu odpornościowego, gruczołów produkujących hormony, a także mózgu i układu nerwowego. W diecie powinny znajdować się więc zdrowe tłuszcze – tłuste ryby, oleje i oliwa spożywane na zimno, orzechy czy pełnotłusty nabiał. Niedobór kwasów tłuszczowych jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet i może powodować nawet zatrzymanie miesiączki. Jeśli chodzi o produkty tłuszczowe tabela pomoże nam w utrzymaniu tego składnika diety na właściwym poziomie.
3. Ograniczenie węglowodanów
Bez wątpienia warto ograniczyć spożywanie cukrów prostych – bezwartościowych, kalorycznych i wysoko przetworzonych słodyczy, tłustych, słonych przekąsek czy jasnego pieczywa. Są to produkty z wysokim indeksem glikemicznym, co powoduje szybki i duży wyrzut insuliny do krwi. Dodatkowo produkty te często zawierają sztuczne barwniki i konserwanty. Jednak modne ostatnio diety bazujące na białku i tłuszczach oraz skrajnie ograniczające ilość spożywanych węglowodanów mogą być niebezpieczne dla zdrowia, powodować problemy z tarczycą, a także negatywnie wpływać na układ pokarmowy.
4. Prowadzenie diety wysokobiałkowej
Diety wysokobiałkowe niegdyś były polecane przede wszystkim dla sportowców i osób, które pragnęły szybko zbudować tkankę mięśniową. Białko w rzeczywistości jest budulcem mięśni, jest też niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak wyjątkowo duża podaż białka (przy ograniczeniu tłuszczy i węglowodanów) może powodować poważne problemy z nerkami, a także przyczyniać się do chorób tarczycy.